Popis problému: Proudění krve v srdečně-cévním systému zásadním způsobem ovlivňuje prokrvení jednotlivých orgánů lidského těla. Modely tohoto proudění, ať už počítačové či experimentální, jsou vyvíjeny za účelem predikce, diagnostiky a volby vhodného způsobu léčby kardiovaskulárních onemocnění. Pomocí těchto modelů je možné odhalit charakteristiky proudění krve, které nelze postihnout vyšetřovacími metodami v klinické praxi. Modely proudění krve se využívají nejen při analýze možných komplikací a rizik kardiovaskulárních onemocnění, ale především při vývoji cévních náhrad, umělých srdečních chlopní, stentů apod. a při analýze transportu léčiv či kontrastních látek ve vybraném úseku srdečně-cévního systému.
Cíle projektu: Student/studenti se dle svého zájmu seznámí s možnostmi matematického nebo experimentálního modelování proudění krve ve vybraných částech srdečně-cévního systému člověka. Matematické modelování bude zaměřeno na realizaci počítačových simulací proudění krve s využitím různě složitých výpočetních modelů (Windkessel efekt, Bernoulliho princip, transportní rovnice apod.). Experimentální část bude zaměřena na proudění kapaliny (vody) ve velkých cévách, které budou modelovány pomocí umělého cévního řečiště z plexiskla a silikonu. Jak matematické, tak experimentální modely budou vytvořeny s ohledem na anatomickou stavbu a fyziologické vlastnosti lidského těla, s pomocí klinicky naměřených dat a lékařských snímků.