Nelineární rovnice jsou velmi častým problémem, se kterým se studenti setkávají již od základní školy. Jako jeden z nejzákladnějších příkladů může sloužit například kvadratická rovnice. Problémy, kde je třeba najít řešení nelineární rovnice typu f(x) = 0 nebo alespoň ukázat jeho existenci, se objevují v mnoha reálných aplikacích. V maturitní práci by student měl shrnout základní typy nelineárních rovnic, které jsme schopni řešit přesně a které jsou obsahem učiva střední školy. Dále je třeba si uvědomit, že naprosto drtivou většinu nelineárních rovnic tzv. na papíře řešit neumíme. Student by měl prozkoumat využití diferenciálního počtu ke zjištění existence a počtu řešení nelineární rovnice. Následně by se seznámil se základními metodami pro hledání přibližného řešení. Tedy jde především o metodu půlení intervalu a dle časových možností o metodu prosté iterace a Newtonovu metodu. V případě, že by student ovládal programování v nějakém prog. jazyce (Java, C, Python apod.), bylo by vhodné tyto přibližné metody také naprogramovat a otestovat na vybraných nelineárních rovnicích.